موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان"محک" به عنوان یک سازمان غیردولتی، غیرانتفاعی وغیرسیاسی در سال 1370 با شماره 6567 به ثبت رسید و از همان زمان فعالیت رسمی خود را جهت تسکین آلام کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنان آغاز نمود.
از همان ابتدای تاسیس، به پشتوانه حضور خالصانه موسسین متخصص و پاک نیت، موسسه "محک" توانست ظرف کمتر از یک دهه با بهره گیری از اعتماد و حمایت های آحاد مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روشهای علمی و تخصصی در مراقبت های ویژه از بیماران و خانواده های آنان در کنار پیشرفتهای علم پزشکی آمار مرگ و میر را از 75 درصد در دهه 60، به 25درصد در دهه80 برساند.
موضوع فعالیت مؤسسه محک ، انجام امور خیریه در زمینه های پزشکی، پژوهشی، پیشگیری، درمانی، خدماتی، بهداشتی، بیمارستانی، رفاهی و صرفا در جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان می باشد.
محک تبلوری از ایفای نقش مشارکت مردمی در جامعه است که در بخش اول اساسی ترین شعار محک یعنی ” ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید ” بر آن تصریح شده است.
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان " محک" توانسته است در طول 16 سال فعالیت خود بالغ بر 11000 کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت قرار داده وامکان ساخت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان "محک" را فراهم آورد.

ارائه خدمات به کودکان مبتلا به سرطان وخانواده های ایشان از طریق زیر سیستمهای خدمات حمایتی انجام می گیرد که شامل:

بخش مددکاری
بخش مددکاری محک با 8 کارمند موظف و 63 نفر یاور داوطلب عهده دار ارائه خدمات مادی ومعنوی به کودکان بیمار و خانواده هاشان می باشد. خدمات بخش مددکاری به شرح ذیل می باشد:
چنانچه کودک بیمار تحت پوشش هیچ بیمه ایی نباشند نخستین اقدام بخش مددکاری پس از تشکیل پرونده، بیمه کردن او وتمامی اعضا خانواده وی است. یکی از اصلی ترین وظائف این بخش بررسی و پرداخت هزینه های درمانی و غیر درمانی کودک بیمار با همکاری بخش حسابداری محک می باشد.
هزینه های درمانی شامل دارو – بستری – عمل جراحی – شیمی درمانی – رادیوتراپی – پروتز و اورتز- تشخیص طبی و بیمه وسایر هزینه های مرتبط است.
هزینه های غیر درمانی شامل رفت و آمد- کمک هزینه تحصیلی- جایزه قبولی درکنکور – جایزه کارنامه و ... است.
هچنین بخش مددکاری با کمک یاوران هر ساله آغاز سال تحصیلی با اهدای لوازم التحریر و در فصل زمستان با اهدای لباس گرم و با فرارسیدن نوروز با اهدائ مبلغ 50.000 ریال عیدی ویک دست لباس سعی در شاد نمودن کودکان می نماید.
ضمنا چون حدود 60% کودکان تحت حمایت محک از شهرستانها به تهران می آیند در صورتیکه حال کودک تحت درمان مساعد نباشد با هماهنگی این قسمت نقل و انتقال کودک بیمارتوسط آمبولانس و یا هواپیما انجام می گیرد تا به تهران و یا محل سکونت ( در شهرستان) منتقل گردد.
به منظور رفع مشکلات مختلف خانواده های کودکان بیمار که اکثرا از اقشار کم در آمد جامعه هستند، بخش مددکاری ضمن تماس با موسسات مرتبط اقدام به معرفی خانواده بیماران به این موسسات و پیگیری رفع مشکلات آنان می نماید.
در حال حاضر با اطلاع بیمارستانها و مراکز درمانی سراسر کشور ( بخصوص بخش مددکاری) تمامی بیمارستانهای دولتی دانشگاهی ایران که دارای بخش خون (هماتولوژی – انکولوژی) هستند با این موسسه در ارتباط مستقیم بوده و کودکان بیمار را به محک معرفی می نمایند و پس از تشکیل پرونده و ارائه راهنمائی های لازم ، هزینه های درمانی از طرف خانواده بیماران پست و مبلغ هزینه شده به حساب والدین بیمار واریز می گردد
همچنین موسسه محک علاوه بر حمایت از کودکان ایرانی در سراسر کشور، طی فعالیت پیگیرانه در سال 1999 از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به عنوان سازمانی که به کودکان پناهنده (عراقی و افغانی) مبتلا به سرطان خارج از اردوگاه کمک می کند ، تعیین گردید. (مشروح این فعالیت در بخش سازمان های مرتبط آمده است)
ازدیگر اهداف بخش مددکاری ایجاد روحیه شاد در بیماران می باشد که با برگزاری جشنها (جشن تعطیل مدارس – بازگشایی مدارس - جشن پایان سال) همچنین با کمک یاوران محک و هماهنگی های بخش مددکاری جهت اعزام بیماران به مراکز تفریحی و سیاحتی سعی در ایجاد این روحیه در بیماران و خانواده هایشان کرده است.
یکی از اثرات ابتلا به بیماری سرطان در نوجوانان نا امیدی، افسردگی و عدم تمایل به ادامه مسیر عادی زندگی است که دلایل روانشناختی دارد، بخش مددکاری محک با درایت براین مساله همواره با تشویق این نوجوانان آنان را در عرصه های مختلف زندگی یاری می دهد تا زمانی که آنها بتوانند با اعتماد به نفس و اطمینان به شرایط به جریان زندگی بازگردند.
از جمله این همراهی ها می توان به تامین هزینه دانشگاه و معرفی به سازمانهای مرتبط جهت دریافت جهیزیه ازدواج اشاره نمود، هم اکنون 38 نوجوان تحت حمایت محک پس از پشت سر گزاردن دوره بیماری جذب دانشگاه های کشور شده به ادامه تحصیل مشغول هستند.
مددکاری محک به منظور کاهش هزینه های غیر درمانی مشکلات خانواده بیماران تصمیم دارد که داوطلبینی را در مراکز درمانی استانهای سراسر ایران جهت تشکیل پرونده آموزش دهد تا خانواده بیمارانی که در شهرستانها به امر درمان مشغول می باشند جهت تحت حمایت قرار در محک مجبور به مراجعه به تهران و تحمل سختی و مشقت نباشند خوشبختانه هم کنون در شیراز با سه نیروی داوطلب این مهم انجام پذیرفته است.
پس از افتتاح بیمارستان محک برای ارئه بهتر خدمات به کودکان بیمار هر هفته بخش مددکاری، روانشناسی و پرستاری جلسه سرکشی و هماهنگی در بررسی مسائل و مشکلات بیماران برگزار می کنند.
مددکاری ضمن همکاری با بخشهای دیگر محک در تحقیقات پزشکان فوق تخصص خون و آنکولوژی نیز همکاری دارد.
داوطلبین این بخش با هدف ایجاد درآمد هر ساله اقدام به برگزاری 4 مولودی می نماید که درآمد حاصله صرف هزینه های دارو ودرمان کودکان تحت حمایت محک می گردد.


 

بخش روانشناسی:
بخش روانشناسی محک با 5 نفر نیروی موظف و با همراهی 12 نیروی داوطلب عهده دار کمک های روحی – روانی به کودکان بیمار تحت حمایت محک و خانواد هایشان با انجام مصاحبه ، مشاوره های بالینی و برگزاری جلسات گروه های رویارویی و ...می باشد.
از فعالیتهای مهم این بخش :
1.مشاوره بالینی در اطاق مشاوره ، بخش رفاهی دارآباد و بیمارستانها
2.انجام مصاحبه روان شناسی با کودکان بیمار
3.انجام جلسه بازی درمانی برای کودکان بیمار
4.برگزاری جلسات ملاقات والدین در بیمارستان محك با هم و با پزشک فوق تخصص روانكاوی اطفال
5.برگزاری گروههای حمایت روانی مددكاران به منظور كاهش فشار روانی مددكاران داوطلب محك به سرپرستی پزشک فوق تخصص روانكاوی اطفال
6.برگزاری كارگاه آموزشی برای مددكاران با موضوعات 1- سوگ پیچیده 2- تحلیل روابط متقابل 3- خویشتن داری و تكنیكهای Self-Control 4- آشنایی با مقدمات فنگ شویی(طراحی نظم)
7.اجرای طرح آموزش جوانان داوطلب ارتباط با كودك
8.برگزاری جلسه گروه درمانی برای مادران و نوجوانان درمركز رفاهی دارآباد
9.مصاحبه تشخیصی با پدران معتاد كودكان بیمار و ارجاع به مركز ترك اعتیاد
10.پیگیری وضعیت تحصیلی و آموزشی بیماران
11.جلسه آموزشی برای مددكاران بخش رفاهی دارآباد، مصاحبه و نحوه ارتباط با مراجعه کننده (خانواده بیمار)
12.انتشار كتاب آموزشی – تفریحی" زندگی و درمان من در بیمارستان" و جلب همكاری داوطلبانه بخشهای ترجمه، نشر، تولید
13.شركت در همایشهای سراسری
14.برگزاری جلسات ماساژ )تن آرامی) برای مادران بیماران در بخش رفاهی دارآباد
15.پژوهش وتحقیق

*عناوین مقالات : درک آرزوی کودکان سرطانی از طریق نقاشی – بررسی تاثیر روایت درمانی بر افسردگی و عزت نفس نوجوانان مبتلا به سرطان – کاربرد روایت درمانی در برخورد پزشک خانواده با بیماران سرطانی – بررسی و مقایسه سلامت روانی در مادران کودکان مبتلا به سرطان و مادران کودکان غیر بیمار- بررسی اثر بخشی هنر درمانی پزشکی بر کاهش اضطراب و نا امیدی کودکان مبتلا به سرطان مرکز رفاهی شماره یک محک ( اقامتگاه ستارخان ) یکی از افتخارات محک تاسیس اقامتگاه به منظور اسکان و باز پروری رایگان کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک می باشد. از ابتدای فعالیت محک از آنجایی که تعداد زیادی از کودکان تحت حمایت محک به منظور ادامه درمان از شهرستان ها و یا روستاهای بسیار دور افتاده به تهران مراجعه ، و در طول مدت درمان جهت اقامت فاقد هر گونه امکانات اولیه بودند ، مسئولین درد آشنای محک را وادار به اندیشیدن نمود که چه باید کرد؟ تا آن که سرانجام به خواست پروردگار پس از تلاش بی وقفه مسئولین و حمایت یاوران محک شهرداری تهران توفیق این را یافت که گره گشای این معضل باشد و با در اختیار قراردادن ساختمانی مناسب ، با ظرفیت 33 نفر با کلیه امکانات بهداشتی – رفا هی از سال 1377 تاکنون پذیرای چندین هزار کودک و همراه بوده است . از سال 1384 تعداد کودکانی که در بیمارستان دکتر شریعتی تحت درمان پیوند مغز استخوان قرار می گیرند رو به افزایش گذاشت ، از آنجایی که این کودکان می باید پس از درمان مذکور در دوران خاصی (بین 3 تا 6 ماه) در شرایط بسیار خاص بهداشتی نگهداری شوند و جهت مراجعه مستمر به پزشک و بیمارستان مربوطه در تهران اقامت نمایند ، کلیه این کودکان نیز به علت نزدیکی بعد مسافت با بیمارستان دکتر شریعتی به این مرکز منتقل گردیدند. و همچنین سایر اتاق های این مرکز به پدران کودکان بیماری که در بیمارستان ها بستری می باشند اختصاص دارد. این مرکز با 4 نیروی موظف و 4 نیروی داوطلب به عنوان یک دفتر جذب کمک نیز فعالیت نموده و با جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی و همچنین جمع آوری قلک نیز می پردازد.

 

 شما یاور گرامی می توانید مبالغ اهدایی خود را از طریق روشهای زیر به موسسه محک پرداخت نمایید.


داخل ایران:

پرداخت آنلاین

پرداخت از طریق بانک :
از طریق مراجعه به بانک های مشروح زیر و پرداخت مبلغ و ارسال فیش یا رسید بانکی از طریق فکس ، پست و یا پست الکترونیک برای موسسه به منظور اعلام وصول توسط موسسه

- بانک سپه 78/202980

- جاری طلایی سپه 1351800087201

- بانک تجارت شعبه نیاوران(کد 385)،72826000

- بانک ملت (جام) 1494274819

- بانک صادرات (سپهر) 0104440444000

- بانک کارآفرین 0100001616000

- بانک کشاورزی(مهرگستر) 15437386

- بانک اقتصاد نوین 1-4844444-850-135

- بانک پاسارگاد 1-4446444-810-263

- بانک سامان 1-820500-810-801


پرداخت حضوری :
از طریق مراجعه حضوری به یکی از دفاتر محک و پرداخت وجه در قبال دریافت رسید وجه اهدایی (لطفاً جهت حفظ شفافیت مالی، حتماً نسخه دوم رسید وجه اهدایی را دریافت و کنترل نمائید.)

خارج از ایران:

پرداخت از طریق بانک :
شماره حسابهای ارزی موسسه خیریه محک

- حساب ارزی تهران
شماره 140059
بانک صادرات، شعبه 1445،
SWIFT:BSIRIRTHAGHM

- حساب ارزی دبی
امارات متحده عربی، دبی،
بانک صادرات، دفتر منطقه ای، شعبه اصلیٍ)مرکزی)،
شماره حساب: 125050
صندوق پستی: 4182
شماره تلفن: 2221161-04
SWIFT: BSIRAEAD
تلفاکس: 45456بانک صادرات
فکس: 2234460


در این زمینه مایل به کمک به موسسه می باشم

یکی دیگر از منسجم ترین و شناخته شده ترین روشهای کمک به موسسه محک قلک های موسسه است. قلک های موسسه در انواع مختلف سفالی، کائوچویی، پلاستیکی و فلزی تولید شده و بر حسب تقاضای خیرین و نیکوکاران در محل کار یا منزل به آنها تحویل داده شده و پس از پر شدن نیز با هماهنگی قبلی از افراد تحویل گرفته می شود. جهت کسب اطلاع بیستر از نحوه تحویل گرفتن قلک های محک و همچنین اعلام درخواست قلک با شماره های موسسه، بخش قلک تماس حاصل نمایید.

در این زمینه مایل به کمک به موسسه می باشم
 
 
درباره عضویت در محک بیشتر بدانید:

بخش عضویت زیر مجموعه جلب مشارکت های مردمی و یکی از بخشهای مهم در تأمین عایدات مؤسسه محسوب می شود که با جذب و نگهداری اعضاء با سرعت در مسیر گسترش کیفی و کمی حرکت می نماید.
در بخش عضویت افراد مبالغی را به صورت ماهیانه، منظم و مستمر پرداخت می کنند تا پاسخی به یکی از دغدغه های محک که ایجاد عایدات پایدار جهت استمرار و افزایش سطح سرویس دهی فعلی به کودکان تحت پوشش است، داده باشند.

انواع عضویت:
عضویت حقیقی: یاوران با پرداخت حداقل ماهیانه 10.000 ریال به خانواده بزرگ محک می پیوندند و ما را در تامین نیازهای ضروری و روزمره موسسه محک یاری می نمایند.
هزینه یک دوره شیمی درمانی هر کودک به صورت آزاد بین 30 تا 40 هزار تومان است که با عضو شدن حداقل 3 نفر و پرداخت منظم حق عضویت (حداقل 120.000 ریال سالانه) این هزینه تامین می شود.
عضویت گروهی: پرسنل بخش عضویت آمادگی خود را جهت جذب اعضای جدید در شرکت ها و سازمان اعلام می دارند. در این روش پس از برگزاری جلسه معارفه توسط نماینده محک، پرسنل شرکت یا سازمان فرم عضویت را تکمیل و مبلغ حق عضویت تعهد شده، ماهیانه از حقوق نیکوکاران کسر و به حساب محک واریز می شود.
سازمانها و شرکتها و نهادها نیز می توانند به عنوان اشخاص حقوقی با پراخت ماهیانه حداقل 500.000 ریال به جمع یاوران محک وارد شده و به مسئولیت اجتماعی خود جامه عمل بپوشانند.

طرح جدید عضو گیری:
عضو گیری زنجیره ای در محک راهی است برای معرفی حامیان جدید توسط یاوران قدیمی که عضو خانواده محک هستند. تمام یاوران می توانند ضمن معرفی مؤسسه و روش های عضویت به دوستان، آشنایان و همکاران خود، محک را در جهت گسترش تعداد اعضاء یاری نمایند.
عضویت گروهی و عضویت زنجیره ای با توجه به پتانسیل بسیار بالایی که جهت گسترش تعداد اعضاء دارد از برنامه های اصلی بخش عضویت در سال 88 می باشد که جهت اجرای آن به کمک شما یاوران همیشگی محک نیازمندیم.

شما یاوران گرامی می توانید با دریافت فرم عضویت ( نسخه pdf ، نسخه word ) ، تکمیل و ارسال آن به شماره فاکس 22445454 و یا ارسال فرم تکمیل شده به آدرس پست الکترونیک membership@mahak-charity.org و یا با تکمیل فرم مشارکت بصورت آنلاین جهت برقراری تماس از طرف پرسنل محک و تکمیل مراحل عضویت به جمع اعضای محک بپیوندید.
 
 

هزینه دارو و اقامت هر کودک بر اساس متوسط دفعات مراجعه به مجتمع ، پانزده میلیون ریال در سال می باشد . آیا علاقمند به تقبل هزینه دارو و درمان یك كودك تحت پوشش محك در سال هستید؟
اقامت کودکان در مجتمع بیمارستانی - رفاهی محک به معنی بهره مندی از محیطی آرام، تغذیه مناسب، پیگیری درمان، فراهم آوردن امکانات بازی و شادی و فعالیت های دسته جمعی و . . . می باشد . آیا شما می توانید ما را در ارائه این امکانات به یک یا چند نفر از کودکان معصوم مبتلا به سرطان یاری دهید؟ این امر تنها با پرداخت یکصد و بیست و پنج هزار تومان در ماه و تکمیل فرم مندرج در ذیل است . یقین داریم مانند همیشه با تقبل تأمین هزینه یک کودک حتی برای مدت یک ماه ، توان ما را در ادامه این راهی که در پیش رو داریم دو چندان خواهید نمود .

در این زمینه مایل به کمک به موسسه می باشم
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات